Czy preparaty witaminowe uzupełniają niedobór witaminy?

Autorem artykułu jest Dorota Trojan

Są różne zdania i głosy na temat roli suplementów diety w zdrowym odzywianiu. By odpowiedzieć sobie na to ciekawe pytanie wystarczy odwołać się do głosu zdrowego rozsądku. Jeśli obserwujemy u siebie objawy niedoboru witamin, a nasz styl odżywiania pozostawia sporo do życzenia, to co możemy zrobić?
Zdrowy rozsądek sugeruje logiczne rozwiązanie: zdecydowanie i szybko uzupełnij niedobór witamin, by nie powstała awitaminoza, a potem pilnuj, by nie dopuszczać do powstawania kolejnych niedoborów.
I następne pytanie.

Lekarstwa naturalne na grypę

Autorem artykułu jest Krzysztof Grębalski


Przyjrzyjmy się teraz kilku naturalnym lekarstwom, które pomagają łagodzić objawy przeziębienia, grypy i infekcji zatok, kiedy choroba stała się faktem.
Echinacea

Alkohol na bezsenność?

Autorem artykułu jest Marek Deroń

W dzisiejszych czasach ludzie (szczególnie młodzi) mający problemy ze snem coraz częściej sięgają po alkohol jako lekarstwo na bezsenność? Czy czynią słusznie?
Cierpiący na bezsenność uważają alkohol za świetne panaceum na ich problem. Procenty wychylone na wieczór powodują, że czują się zrelaksowani i senni. Uczucie te sprawia, że uważają alkohol za świetny sposób na długi i głęboki sen.

Nie wiedzą jednak, jak bardzo się mylą...

To komputer powoduje twoją bezsenność!

Autorem artykułu jest Marek Deroń

Z komputera korzystamy w naszym życiu coraz częściej, często zdarza nam się siedzieć przed szklanym ekranem po kilka godzin bez chwili odpoczynku.
W końcu nadchodzi moment, kiedy czas spędzony przy komputerze niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu - zaczynamy cierpieć na bezsenność. Według danych statystycznych długotrwałe przesiadywanie przed ekranem komputera częściej powoduje bezsenność, niż stres wywołany np. problemami w pracy.

Zobaczmy więc, jak komputer może przyczynić się do naszych problemów ze snem.

Wstań, by pokonać bezsenność

Autorem artykułu jest Marek Deroń


Większość osób walcząc z bezsennością próbuje tylko pozbyć się kłopotów z zasypianiem, zapominając że równie ważne jest poprawna pobudka każdego ranka. Dlaczego tak jest? Wyjaśniam w tym artykule.
Dlaczego poprawne wstawanie jest takie ważne?
Ponieważ 90% procent problemów z zasypianiem powstaje jeszcze przed zachodem słońca! Zauważyłem, że ludzie cierpiący na bezsenność mają trudności w ocenie, od czego są dane pory dnia. Jest to o tyle absurdalne, że mówią jedno, a robią drugie. Niby zdają się wiedzieć, że w nocy się śpi, a w dzień pracuje, lecz ich czyny świadczą o czym innym. Jeżeli należysz do tych osób, pozwól że objaśnię ci coś głośno i wyraźnie.

Odzież lniana i jej zbawienny wpływ na nasze zdrowie

Autorem artykułu jest Piotr Ryś


Coraz częściej ludzie na całym świecie przenoszą się na tzw. „zdrowy tryb życia". Preferują zdrową żywność, dbają o środowisko, korzystają jedynie ze szklanych butelek czy noszą ekologiczne ubrania.
Wiele firm wykorzystuje naturalne właściwości roślin, do produkcji nieszkodliwych, przyjaznych dla środowiska i ludzi tkanin. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że len - znany także jako siemię lniane, jest jedną z najczęściej wykorzystywanych roślin do produkcji ubrań. Niewątpliwie odzież lniana jest coraz bardziej popularna i chętnie kupowana nie tylko za granicą, ale również w Polsce.

Czy nowotwory muszą zabijać?

Autorem artykułu jest Piotr Waydel


Na świecie tylko z powodu raka płuc umiera rocznie około 1.3 miliona osób. A to tylko jedna z wielu chorób nowotworowych. W Polsce, tylko na nowotwory złośliwe, zapada co roku ponad 120.000 osób, z czego umiera ponad 80.000. Wśród nich jest około 1.200 dzieci, z których przeżywa około 2/3.
Z badań Instytutu Karolinska, przyznającego nagrody w dziedzinie fizjologii i medycyny, wynika że w Europie najczęściej na choroby nowotworowe umierają obywatele Polski, Rumunii, Słowacji i Estonii. W dodatku Polsce przybywa coraz więcej zachorowań na choroby nowotworowe, około 3% rocznie. To przerażający wynik.

Leczenie sauną

Autorem artykułu jest Zbigniew Famuła


Wydajemy co roku ogromne pieniądze na różnego rodzaju lekarstwa i usługi medyczne, a często zapominamy, że podstawą zdrowia jest profilaktyka. Łatwiej – i taniej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dobroczynny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ma sauna.
Regularnie korzystając z sauny, wzmacniamy układ immunologiczny oraz oczyszczamy organizm ze złogów i szkodliwych produktów przemiany materii. Okazuje się, że z sauny korzystać mogą nie tylko ludzie zdrowi - nawet różnego rodzaju schorzenia chroniczne, nie tylko nie stanowią żadnej przeszkody, ale nawet wręcz przeciwnie - sauna może się przyczynić do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Rewolucja Wellness

Autorem artykułu jest Jacek Sztucki


Czy rzeczywiście przyszłość przyniesie nam znaczny wzrost zainteresowania Wellnes i zdrowym stylem życia? A może ten czas już nastał i teraz każdy może mieć swój udział, w tym ogólnoświatowym trendzie?

W ostatnich czasach coraz bardziej popularny staje się termin Wellness. Nazwa ta pojawiła się dość niespodziewanie i od razu została dobrze przyjęta praktycznie na całym świecie.
Filozofia Wellness zakłada że umysł i ciało powinny pozostawać w równowadze.
W dzisiejszym świecie coraz częściej atrakcyjny wygląd i dobra kondycja fizyczna stają się synonimem sukcesu. W Europie zachodniej przeciętnym obywatelom Wellness kojarzy się ze zdrowym stylem życia, gimnastyką i dobrą kondycją fizyczną.

Pij regularnie wodę mineralną, a będziesz zdrowy!

Autorem artykułu jest Dorota Pisz


Wszyscy musimy pić, dwie trzecie naszego organizmu to woda, a żeby dobrze funkcjonować musimy uzupełniać płyny w organiźmie. Niestety większość społeczeństwa nadużywa herbatę, kawę, różnego rodzaju napoje gazowane, energetyczne, które nie dokońca służą naszemu organizmowi, a zwłaszcza w nadmiarze.
Woda jest niezbędna dla każdego organizmu, reguluje ciśnienie tętnicze, temperaturę, wspomaga odchudzanie, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, pomaga roznosić substancje odżywcze. Znacznie szybciej odczuwamy brak wody, niż niedobór jedzenia. Spada zdolność koncentracji, a nasz mózg jest wtedy gorzej ukrwiony i mamy zaburzenia pamięci. Człowiek odwodniony odczuwa różne dolegliwości, bóle głowy, kłopoty z trawieniem, nasilają się kłopoty z sercem.

Rzuć palenie

Autorem artykułu jest Mieczysław Andrzej Olszewski


Ustawa zakazująca palenia w miejscach publicznych weszła w życie 15 listopada ubiegłego roku i stanowi konkretne "utrudnienie" dla palaczy, ale może stać się dla nich okazją do rzucenia palenia.
Od tego czasu nie wolno palić w autobusach, tramwajach, taksówkach, samochodach służbowych, na dworcach, przystankach tramwajowych i autobusowych, w budynkach użyteczności publicznej, w obiektach sportowych, miejscach publicznych gdzie wypoczywają dzieci. Palenie dozwolone jest w lokalach gastronomicznych, hotelach, akademikach, uczelniach, w domach pomocy społecznej tylko w specjalnych wyznaczonycpomieszczeniach dla palących.

Wewnętrzny wróg - stres!

Autorem artykułu jest Zdzisław Krzyśków


Pomimo rozwoju technologicznego życie we współczesnym świecie nie jest łatwe... Codzienne problemy, wieczny pośpiech, różne wydarzenia, choroby, powodują, że jesteśmy stale narażeni na stres. Jest to swoisty dyskomfort, który ogranicza nasze rzeczywiste moce odbierając całą energię i siły.

Odchudzanie z podwójną mocą

Autorem artykułu jest Elżbieta Kamińska


Jak zgubić szybko i skutecznie dodatkowe kilogramy nabyte zimą? Postaw na zbilansowaną dietę, wzbogaconą systematycznymi ćwiczeniami i dobrze dobranymi suplementami.
W Polsce spożycie błonnika kształtuje się na poziomie 10-15 g dziennie. Dzienne zapotrzebowanie organizmu to 20-40 gramów ( wg danych Światowej Organizacji Zdrowia). Błonnik wspomaga odchudzanie, ale także obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała zaparciom i oczyszcza organizm z toksyn.
Podwójne uderzenie w zbędne kilogramy to Błonnik z ananasem + CLA. To unikalna na rynku kompozycja błonnika jabłkowego, pszenicznego i owsianego oraz ananasa połączonych z CLA – sprzężonym kwasem linolowym (Conjugated Linoleic Acid), odpowiedzialnym za przyspieszoną redukcję tkanki tłuszczowej i wzmocnienie mięśni.

Strategia odchudzania

Autorem artykułu jest Zbigniew Famuła


Przez długie lata bardzo rozpowszechniony był pogląd, iż ludzie posiadający nadwagę powinni odchudzać się poprzez zmniejszanie ilości spożywanych kalorii.

Ostatnie badania dowodzą, że różne diety redukcyjne mogą bardzo poważnie zaburzyć przemianę materii oraz sprawić, że organizm będzie spalał nawet mniej kalorii niż normalnie. Zdecydowanie lepiej jest jest utrzymać bilans energetyczny na dotychczasowym poziomie - można ewentualnie nawet go nieco zwiększyć, tak aby uzyskać przyspieszenie przemiany materii. Aby spalić 1 kg tłuszczu, musimy dostarczyć organizmowi około 7000 kalorii mniej lub po prostu więcej się ruszać. Podczas biegu spalamy ok. 600 kalorii na godzinę, a więc jak łatwo obliczyć daje to w przybliżeniu 12 godzin ćwiczeń. Dowiedziono, że najlepsze efekty przynosi aktywacja przemiany materii poprzez kombinację kilku czynników: treningu wytrzymałościowego, siłowego oraz zdrowego odżywiania.

Obwisła skóra po odchudzaniu


Obwisła skóra i rozstępy po odchudzaniu 
Wiele osób pyta, jak schudnąć, jak stracić kilogramy... Mój problem nie dotyczy wagi, a raczej wyglądu po odchudzaniu. Po utracie kilogramów na brzuchu, udach pozostają brzydkie obszary luźnej skóry i rozstępy. Wiem, że na rozstępy lekarstwa nie ma, ale czy jest jakaś skuteczna metoda, która mogła by przywrócić jędrność i właściwe napięcie skórze po odchudzaniu? Mary

Przede wszystkim gratuluję efektu diety odchudzającej.
Ma Pani rację, po kuracjach odchudzających bardzo często pozostaje skóra w gorszej kondycji. Trzeba czasu, aby nadmiar odpowiednio się wchłonął. Jeśli odchudzała się Pani bardzo intensywnie, może to skutkować pogorszeniem się stanu skóry na trwałe. Dlatego tak bardzo ważne jest powolne, racjonalne zmniejszanie masy ciała.

Stłuszczenie wątroby sprzyja cukrzycy

Stłuszczenie wątroby wiąże się z pięciokrotnie większym zagrożeniem cukrzycą typu II - informuje "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

W ostatnich latach stłuszczenie wątroby zyskało na znaczeniu, jako objaw otyłości oraz oporności na insulinę - hormon, który kontroluje poziom glukozy w organizmie. Jednak ostatnie badania naukowców ze Stanford University wskazują, że stłuszczona wątroba to coś więcej niż wskaźnik otyłości - może być niezależnym czynnikiem ryzyka w rozwoju cukrzycy typu II.